serwiszglossie
AKTUALNOŚCI ZOBACZ WSZYSTKIE

Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci

 

Dodał: Ewelina Burczyk
kiedy: 14 stycznia 2022r.
Hej, kolęda, kolęda!

 

Dodał: Daniel Dołżycki
kiedy: 22 grudnia 2021r.
„Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka”

 „Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka” – pod takim hasłem włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W naszych działaniach nawiązaliśmy także do  Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Z tych okazji poznaliśmy historię działań na rzecz poszanowania i ochrony człowieczeństwa. Podsumowaliśmy także projekt „Znam i rozumiem prawa człowieka”, nad którym pracowali uczniowie kl. VIII. Dzięki temu powstały plakaty, lapbooki i gazetki, które ozdobiły nasz szkolny korytarz i pomogły nam zrozumieć, że bycie człowiekiem to przywilej, z którego wynika wzajemny szacunek, tolerancja i troska o każdego z nas.

Agnieszka Strzedzińska

Galeria foto

Dodał: Daniel Dołżycki
kiedy: 20 grudnia 2021r.
„Mistrz mistrzów tabliczki mnożenia klas IV-VIII” Zmagania jesienne

 

W poniedziałek 29 listopada 2021 r. zakończył się szkolny konkurs tabliczki mnożenia i podzielenia uczniów klas IV-VIII w ramach jesiennych zmagań matematycznych. W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie klas IV -VIII.

Oto wyniki:

„Szkolny mistrz tabliczki mnożenia” – Karol Byliński  uczeń klasy VIII.

„Szkolny wicemistrz tabliczki mnożenia” – Patryk Lenard uczeń klasy V.

Gratulacje. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i upominki.

 

Anna Segieda

Dodał: Daniel Dołżycki
kiedy: 13 grudnia 2021r.
Bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży

 

Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów – wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysu

Zachęcamy uczniów przeżywających lęki, napięcia emocjonalne, kłopoty i trudności wpływające na zdrowie psychiczne do skorzystania z bezpłatnej infolinii Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12. Pod tym numerem telefonu młodzi ludzie, a także ich opiekunowie otrzymają bezpłatne i profesjonalnie wsparcie psychologiczne. Do dyspozycji dzieci i młodzieży jest także czat internetowy. Zarówno telefon zaufania, jak i czat zapewniają pełną dyskrecję oraz anonimowość i są dostępne siedem dni w tygodniu przez całą dobę.

Telefon zaufania i bezpłatny czat internetowy dla uczniów przeżywających trudności 

Młodzi ludzie, którzy przeżywają trudności wpływające na zdrowie psychiczne, mogą skorzystać z bezpłatnego telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzwoniąc pod numer  800 12 12 12, otrzymają profesjonalne wsparcie psychologiczne. Rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość

Dzieci i młodzież mogą skorzystać także z czatu internetowego. Nie wymaga on logowania oraz instalowania żadnej aplikacji.

Telefon i czat są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu! 

Więcej informacji na temat Dziecięcego telefonu Zaufania można znaleźć na stronie Rzecznika Praw Dziecka

Telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka od 1 listopada zastąpił ogólnopolską infolinię dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605). 

Dodał: Ewelina Burczyk
kiedy: 7 grudnia 2021r.
List Ministra Edukacji Narodowej w związku ze szczepieniami dzieci w wieku 5-11 lat


    Warszawa, 1 grudnia 2021 r.

 

 

 

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie

 

w ostatnich dniach Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Polska dzięki swojemu przedstawicielowi w Europejskiej Agencji Leków (jest nim prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych) miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat.

Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci. W Polsce spodziewamy się pierwszych dostaw już w połowie grudnia. Oznacza to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Chcemy do tego czasu przekazać Państwu – Rodzicom i Opiekunom – jak najwięcej sprawdzonych i rzetelnych informacji, które pomogą podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.

Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg. Dane te pokazują, że na 1,6 mln zaszczepionych dzieci jedynie 320 z nich doświadczyło łagodnych odczynów niepożądanych. To znacznie mniejsza grupa niż ta, która tylko w ciągu dwóch tygodni listopada trafiła z powodu COVID-19 do szpitala.

W badaniu klinicznym prowadzonym przez konsorcjum Pfizer/Biontech wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie. Z przedstawionych efektów badań wynika, że w grupie szczepionych dzieci w wieku 5-11 lat wystąpiło tylko jedno cięższe działanie niepożądane. Była to gorączka w wysokości 39,7. Poza tym – podobnie jak w przypadku innych szczepień – pojawiły się ból w miejscu podania szczepionki, zaczerwienienie, zmęczenie czy ból głowy. Co istotne objawy te bardzo szybko i samoistnie ustępowały. Warto również zwrócić szczególną uwagę na skuteczność szczepionki u dzieci. Okazuje się, że jest ona wyższa niż u dorosłych i wynosi aż 90,7 proc.

Szanowni Państwo, mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje pomogą świadomie zdecydować w sprawie szczepienia dzieci. Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.  

Zachęcamy Państwa do kontaktu z pracownikami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości. Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w mediach społecznościowych tych instytucji, na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.

 

 

            Z wyrazami szacunku

         

              Minister Zdrowia                                           Minister Edukacji i Nauki

            Adam Niedzielski                                                Przemysław Czarnek           

 

Dodał: Ewelina Burczyk
kiedy: 2 grudnia 2021r.
Święto Niepodległości 2021

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zaśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie kl. IV i V zaprezentowali program artystyczny pt. „Wolność kocham i rozumiem”. Wierszem i piosenką przypomnieli losy naszego narodu oraz długą drogę do odzyskania wolności. Przedstawienie okazało się wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Nie zabrakło głębokich refleksji i wzruszeń.

Renata Pejłachowska
Dorota Łuszczyk
Agnieszka Strzedzińska


Galeria foto

Dodał: Daniel Dołżycki
kiedy: 25 listopada 2021r.
BohaterOn – włącz historię!
W tym roku szkolnym ponownie włączyliśmy się w akcję „BohaterOn” – ogólnopolską kampanię mającą na celu upamiętnienie uczestników powstania warszawskiego oraz promowanie historii Polski XX wieku.
Nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach, które nie tylko przybliżyły im przyczyny, przebieg i skutki powstańczego zrywu, ale pozwoliły też poczuć atmosferę tamtych trudnych dni. Przy dźwiękach (nie)zakazanych piosenek, słuchając relacji powstańców i ich wspomnień, oglądając ordery i pamiątki, mieliśmy okazję przenieść się na barykady powstańczej Warszawy, między ludzi, którzy walczyli o naszą wolność. Ponadto odbyliśmy wirtualny spacer po miejscach poświęconych pamięci bohaterów z 1944 roku i wykonaliśmy symboliczne kartki, którym przyświecało hasło: Pamiętamy, DZIĘKUJEMY!

Galeria foto

Agnieszka Strzedzińska
Dodał: Daniel Dołżycki
kiedy: 8 listopada 2021r.
#poznawanieprzezdzialanie
„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Konfucjusz.
 
Człowiek najlepiej uczy się poprzez udział i doświadczanie, poprzez emocje i pytania jakie temu doświadczaniu towarzyszą.
Uczniowie klasy 5 stworzyli swoje modele 3D komórek zwierzęcych. Efekty ich pracy można zobaczyć tutaj.
 
 
Magdalena Puciato
Dodał: Daniel Dołżycki
kiedy: 7 listopada 2021r.
Konkurs recytatorski

 W hołdzie poetom polskim – bohaterom 2021 roku – odbył się szkolny konkurs recytatorski, w którym udział wzięli uczniowie kl. V-VII. Propagując piękno rodzimej poezji i kształtując kulturę żywego słowa, młodzi recytatorzy zaprezentowali wiersze Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza. Spotkanie było także doskonałą okazją do poznania życia literatów oraz wysłuchania ich liryków w formie poezji śpiewanej.

Wybór zwycięzców nie był łatwy, ponieważ wszyscy prezentowali wysoki poziom. Ostatecznie komisja nagrodziła następujących uczniów:
I m. – Maja Gudz kl. VII
II m. – Daria Honcarewicz – kl. VI
III m. – Zuzanna Kowalczyk kl.V
Wyróżnienie: Antoni Smyk kl. V, Patryk Lenard kl. V, Nikola Prokop kl. VII.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
 
 
Renata Pejłachowska
Agnieszka Strzedzińska
Dodał: Daniel Dołżycki
kiedy: 7 listopada 2021r.
===================== 997