PROJEKTY
   | modyf: Dorota Łuszczyk 2015-06-15, 21:08 | 19352 odsłon
serwiszglossie

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji mulimedialnej podumowującej trzy lata uczestnictwa w projekcie "Poznawanie przez działanie".

 

 

Rok szkolny 2014/2015

 

 Uczestnicy Szkolnego Biura Podróży pod opieką p. Doroty Majcher zaplanowali i zorganizowali wycieczkę rowerową do Galin. Uczniowie zwiedzili Farmę Zwierząt Miniaturowych, Stadninę Koni oraz Pałac i Folwark. Pokonali trasę ok.40 km! Mimo zmęczenia wszyscy byli bardzo zadowoleni.

 

 

 

 

 Uczniowie klas IV-VI, uczestnicy Szkolnego Biura Podróży, w czerwcu 2015 roku wzięli udział w trzydniowej wycieczce edukacyjnej po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zwiedzili m.in. Klasztor Jasnogórski oraz Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie, Wawel i Stare Miasto w Krakowie, Kopalnię Soli w Wieliczce oraz Ojcowski Park Narodowy.

Opiekunem wycieczki była p. Dorota Majcher 

 

 

 

 

     

Uczestnicy Szkolnego Biura Podróży 16 maja 2015 roku zorganizowali wycieczkę rowerową do Łabędnika. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV-VI. Poznali historię i zwiedzili zabytkowe kościoły: pod wezwaniem św. Anny w Sokolicy oraz Matki Boskiej Zwycięskiej w Łabędniku. Poszerzyli wiedzę na temat zwierząt parzystokopytnych i nieparzystokopytnych oraz ptactwa wodnego i lądowego znajdujących się w gospodarstwie rolnym w Łabędniku. Wycieczkę zakończyło wspólne ognisko, pieczenie kiełbasek oraz gry i zabawy w terenie.

 

     

 Uczestnicy Szkolnego Biura Podróży 13 lutego 2015 roku zorganizowali wyjazd na lodowisko do Bartoszyc, gdzie humor wszystkim dopisywał, a zabawa była doskonała.

 

Wycieczka na basen

    

 11 grudnia dzieci z klas I-V uczestniczyły w wyjeździe na basen w Mikołajkach. Współorganizatorem wyjazdu było Szkolne Biuro Podróży.

 

 Warsztaty dziennikarskie w Szkole Podstawowej w Wiatrowcu .

          W naszej szkole odbył się cykl warsztatów dziennikarskich, które w dniach: 02.12 2014r., 16.12.2014r. oraz 13.01.2015r.  prowadził redaktor naczelny ,,Gońca Bartoszyckiego”, Pan Tomasz  Miroński. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy V, biorący udział w zajęciach polonistycznych Szkolnego Zespołu Redakcyjnego  w ramach projektu  ,,Poznawanie przez działanie”.               

       Podczas warsztatów uczestnicy zdobywali i pogłębiali swoją wiedzę na temat pracy dziennikarza. Dowiedzieli się, jak powstaje gazeta , jak napisać dobry tekst dziennikarski, jaka jest rola mediów i ich realny wpływ na rzeczywistość, poznali też formy komunikacji w społeczeństwie informacyjnym.

       Dzięki zdobytej wiedzy,  uczniowie sami próbują pisać teksty dziennikarskie.





Wycieczka do w Radia i TVP Olsztyn  oraz do redakcji ,,Gazety Olsztyńskiej”.

    

      W ramach projektu ,,Poznawanie przez działanie” , 3 listopada 2014r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Wiatrowcu uczestniczyli w wycieczce do olsztyńskich mediów. Gościły w Radiu i TVP Olsztyn  oraz w redakcji  ,,Gazety Olsztyńskiej”.

      Dzieci miały możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy dziennikarza radiowego, telewizyjnego oraz redaktora gazety. Na żywo obserwowały jak powstaje i w jaki sposób realizowany jest serwis informacyjny. Miały okazję obejrzeć wiele pomieszczeń redakcyjnych. Bardzo podobało im się  studio nagraniowe, które jest idealnym miejscem do nagrań płyt studyjnych. Uczestnicy wycieczki byli pod szczególnym wrażeniem przyjęcia przez radiowców. Pełni wrażeń jeszcze długo przeżywali spotkanie w radiu. Na pożegnanie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Być może niektórzy tu jeszcze wrócą, ale w zupełnie innej roli?

      Naszym zdaniem tego typu wyprawy są niezwykle rozwijające, poszerzają wiedzę na temat różnych zawodów i otwierają na społeczne działania. 

 

 

 Wycieczka do Warszawy

      

 Na wycieczkę do Warszawy 27 września 2014r. w ramach projektu „Poznawania przez działanie” pojechało z naszej szkoły 11 uczniów z klas V-VI. Dzieci zwiedziły ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej i Centrum Nauki Kopernik. Największym zainteresowaniem cieszyły się interaktywne stanowiska w galerii „Świat ruchu” i „ Majsternia”. Dużą dawkę wiedzy otrzymaliśmy w Planetarium podczas seansu filmowego o czarnych dziurach. Dopiero wróciliśmy a już chcielibyśmy znowu tam pojechać. Opiekun: Anna Segieda 

 

 Wycieczka rowerowa do Lisek

    

 19.09.2014 roku uczestnicy Szkolnego Biura Podróży pod opieką p. Doroty Majcher i p. Anny Segiedy wzięli udział w wycieczce rowerowej do stadniny koni w Liskach. Uczniowie poznali wiele ciekawostek związanych z hodowlą koni i ich zwyczajami. Wycieczkę zakończyła wspólna biesiada przy ognisku.

 

 


 

Rok szkolny 2013/2014

 


  

 Dnia 5 czerwca 2014 roku odbyła się wycieczka do salonu zabaw „Bajkolandia” w Bartoszycach. Wzięli w niej udział uczniowie klas 0-III oraz dzieci z przedszkola. 

W czasie gdy „maluchy” skakały, wspinały się i zjeżdżały, uczniowie klasy VI w ramach zajęć Szkolnego Biura Podróży odwiedzili biuro turystyczne oraz poznali zabytki miasta: Bramę Lidzbarską, kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Kamienne Baby. Wycieczkę zakończyła wizyta w restauracji.

    

 Uczestnicy Szkolnego Biura Podróży pod opieką p. Doroty Majcher i p. Anny Segiedy wzięli udział w wycieczce rowerowej do Gospodarstwa Agroturystycznego w Nunach. Uczniowie mieli okazję poznać jak hoduje i pielęgnuje się zwierzęta gospodarskie, czym się żywią i w jakich warunkach żyją. Najprzyjemniejszą częścią wycieczki była jazda konna, która dostarczyła niezapomnianych przeżyć. Na zakończenie odbyło się ognisko i pieczenie kiełbasek.

Więcej zdjęć w galerii...

 


     

 9 maja 2014 roku obchodziliśmy dzień projektów połączony z Festynem Rodzinnym. W ramach realizowanego ze środków europejskich od dwóch lat gminnego projektu "Poznawanie przez działanie" w szkołach odbywały się zajęcia: Koło j. angielskiego, laboratorium przyrodniczo-tecniczne, szkolny zespół redakcyjny oraz szkolne biuro podróży. Zajęcia te w Szkole Podstawowej w Wiatrowcu  prowadzą panie: J. Mieczkowska, B. Gawryś, A. Siegieda i D. Majcher. Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie biorą w nich udział. 

Podczas dnia projektów odbyły się warsztaty, na które przybyli uczniowie wraz z opiekunami ze szkół podstawowych w Sępopolu, Dzietrzychowie i Ponikach.
Uczniowie niezaangażowani w warsztaty brali udział w konkursie pt."Co wiemy o naszych europejskich sąsiadach". Głównym motywem tych drużynowych rozgrywek był jubileusz 10-lecia wstąpienia Polski do UE. 
Swoją wiedzą dzieliło się 6 zespołów, w których zasiadali również rodzice. Zmagania zakończono pracami plastycznymi, które zachęcały do odwiedzenia konkretnego państwa UE. Konkurs przygotowała i poprowadziła p. A. Segieda przy współpracy p. R. Pejłachowskiej i D. Narkun. W przerwach między konkurencjami uczniowie naszej szkoły prezentowali swoje umiejętności wykonując piosenki w j. angielskim i j. niemieckim. Zaprezentowano również przedstawienie w j. angielskim, pt. "Trzy koźlątka", które wraz z uczniami przygotowała Pani Joanna Mieczkowska.
Program zakończył się prezentacją multimedialną dotyczącą działań w ramach projektu "Poznawanie przez działanie".
przygotowaną przez p.Magdalenę Magdziak a zaprezentowaną przez p. Bożenę Gawryś. Swoją obecnością zaszczycił nas p. Burmistrz, dyrektorzy szkół, rodzice oraz zaproszeni przedstawiciele różnych instytucji. Zostali oni wraz z uczniami ugoszczeni słodkim poczęstunkiem, a na zakończenie festynu poczęstowani pyszną /w opinii gości/ grochówką.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za przybycie wszystkim zaproszonym gościom i rodzicom.
                                        Dyrektor,Pracownicy, Rada Rodziców i Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wiatrowcu 
Dzień otwarty projektów został zorganizowany i sfinansowany we współpracy z Urzędem Miejskim w Sępopolu, Radą Gminy Sępopol, Szkołą Podstawową w Dzietrzychowie i Szkołą Podstawową w Ponikach.
                                                        

 


    

Na wycieczkę do Trójmiasta w ramach projektu „Poznawanie przez działanie” 26 kwietnia pojechali uczniowie klas IV – VI uczęszczający na zajęcia Szkolnego Biura Podróży.

Pierwszego dnia uczniowie zwiedzali Gdańsk. Zobaczyli m.in.: Stare Miasto, Długi Targ, Ratusz, pomnik Neptuna, Dwór Artusa, Kościół Mariacki, Spichrze nad Motławą ze słynnym Żurawiem. Następnie udali się na półwysep Westerplatte – miejsce wsławione heroiczną, siedmiodniową obroną na początku II wojny światowej. Na zakończenie zwiedzili Kuźnię Wodną w Oliwie.

Drugiego dnia, podczas pobytu w Gdyni, odbyli spacer Skwerem Kościuszki, zwiedzili Dar Pomorza oraz okręt wojenny ORP Błyskawica. Następnie pojechali do Sopotu, przeszli ul. Bohaterów Monte Casino - głównym deptakiem nadmorskiego uzdrowiska, gdzie po obu jego stronach znajdują się liczne zabytkowe kamienice. Wycieczkę zakończył spacer po sopockim Molo.
Opiekę nad uczniami sprawowała p. Dorota Majcher

Więcej zdjęć... 


 

       

Laboratorium.

Na labolatorium przyrodniczo-technicznym uczniowie m.in. wykonywali plan klasy informatycznej, poznali podstawową budowę i funkcję organelli komórki roślinnej i zwierzęcej, wykonali rysunki i modele poznanych komórek. Wykorzystując naturalne wskaźniki ph sprawdzali odczyn roztworów. Przeprowadzając doświadczenia poznali zjawisko wyrównywania stężeń. Wykonali modele prostopadłościanów o maksymalnym polu powierzchni całkowitej.

 

 


Sprawozdanie ze spotkania z przedstawicielem Biura Podróży Ikar w ramach „Szkolnego Biura Podróży”

 

W dniu 13 marca 2014 roku uczniowie klasy V i VI należący do Szkolnego Biura Podróży wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez przedstawiciela Biura Podróży Ikar z Bartoszyc.

 

Podczas spotkania uczniowie grali w grę symulacyjną „Dwa biura”, podczas  której pracowali nad reklamą biura, wykonywali ulotki zachęcające do wzięcia udziału w wycieczce, wcielali się w rolę pracowników biura podróży oraz klientów, uczyli się współpracy i działania w grupie

 

 Na zakończenie oba biura przedstawiły swoje oferty, a większa ilość zdobytych klientów świadczyła o wygranej. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, chętnie wcielali się w powierzone im role. Mimo upływu czasu nie chcieli kończyć rozpoczętej zabawy. Panią z biura podróży zaprosili na kolejne spotkanie. 

           


 

Kiermasz Walentynkowy

W lutym 2014 roku Szkolne Biuro Podróży zorganizowało kiermasz walentynkowy.

Uczniowie klasy V i VI sprzedawali samorzielnie wykonane kartki walentynkowe oraz pierniki w kształcie serca. Kiermasz cieszył się dużą popularnością wśród uczniów naszej szkoły. Zarobione pieniądze /171,20 zł/ zostaną przeznaczone na kolejną wycieczkę szkolną.

 

  
 
 

 
Szkolne Biuro Podróży - grudzień 2013

  

 Szkolne Biuro Podróży 10 grudnia zorganizowało wycieczkę do kina w Olsztynie na bajkę pt.”Kraina lodu” oraz na basen.

Uczniowie przygotowali dodatkowe atrakcje. W czasie podróży śpiewali piosenki. Chętne osoby mogły pomalować twarze i „zamienić się” w skrzaty. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wyjazdu otrzymali drobny upominek od Szkolnego Biura Podróży.  

Więcej zdjęć w galerii

 
Wycieczka rowerowa do Romankowa

    

5 października uczestnicy Szkolnego Biura Podróży wzięli udział w wycieczce rowerowej do leśliczówki "Łosi Dwór" Państwa Bałachowiczów w Romankowie. Wśród atrakcji były ognisko i pieczenie kiełbasek, zwiedzanie leśniczówki, gra w tenisa ziemnego i stołowego, gry i zabawy z piłką oraz gry terenowe. Pogoda dopisała, a wszyscy bardzo miło spędzili czas. Dziękujemy za gościnność Państwu Bałachowiczom.

Więcej zdjęć ... 



 

Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

 

 28 września 2013 roku uczniowie klasy V i VI pod opieką p. Doroty Majcher (wspólnie z uczniami ze szkół w Dzietrzychowie i Ponikach) należący do Szkolnego Biura Podróży wzięli udział w wycieczce. 

W programie było m.in. zwiedzanie Rezerwatu Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, Osady Galindów w Iznocie oraz rejs statkiem po Jeziorze Śniardwy.Wyjazd ten finansowany był ze środków UE w ramach projektu "Poznawanie przez 
 działanie".

 




 

Projekty realizowane w Szkole Podstawowej w Wiatrowcu w roku szkolnymn 2012/2013:

Projekty są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

1. Projekt pn.„Poznawanie przez działanie” dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej realizowany w latach 2012-2015. Nr POKL.09.01.02-28050/12,  Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.

Informacja o projekcie:
Cel główny: Podniesienie poziomu osiągnięć edukacyjnych uczniów 3 wiejskich szkół podstawowych w gminie Sępopol, poprzez stosowanie innowacyjnych metod nauczania.

W ramach projektu: prowadzone będą różnorodne zajęcia pozalekcyjne z wykorzystaniem innowacyjnych metod nauczania i technik multimedialnych, nastawione głównie na wzrost umiejętności wykorzystywania wiedzy w praktyce oraz rozwój umiejętności i kompetencji kluczowych i zainteresowań uczniów. Uczniowie uczestniczyć będą w kilku wycieczkach edukacyjnych, które planować będą sami w ramach prowadzonych zajęć.
Ponadto szkoła wyposażona została w nowoczesne multimedialne pracownie językowe i nowoczesne pomoce edukacyjne.

Zajęcia z języka angielskiego- Joanna Mieczkowska

Szkolny Zespół Redakcyjny - prowadząca

mgr Zofia Gawryś

 

Szkolne Biuro Podróży- prowadząca

mgr Lidia Olber-Bolesta

Wycieczka rowerowa na ścieżkę przyrodniczo-leśną w Wiatrowcu.

Przygotowanie sprawozdania z wycieczki w formie prezentacji multimedialnej.

 

 Konkurs na najlepsze logo firmy - Szkolne Biuro Podrózy "Dookoła Świata" - zwyciężczyni konkursu Andżelika Pawłowska z klasy piątej. 

Zajęcia przyrodniczo-techniczne- mgr Anna Segieda

Na zajęciach uczniowie wykonują doświadczenia z wykorzystaniem substancji dostępnych w gospodarstwie domowym. Posługują się także zakupionymi w ramach projektu modelami, np. elektrownią wiatrową , obiegiem wody w przyrodzie itp. mikroskopami, szkłami laboratoryjnymi, zestawem do badania czystości wody. W przyszłości będą również zakładać hodowle roślinne i obserwować wpływ czynników zewnętrzych na rozwój roślin. 

 

 

 

Uczniowie laboratorium to również doskonali obserwatorzy najbliższego otoczenia.         W październiku 2012r. Andrzej Kowalewski znalazł w okolicy pałacu w Śmiardowie skamieniałą muszlę. Sonksultowaliśmy znalezisko z  dr Tomaszem Sulejem kierownikiem  Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN, który stwierdził, iż prawdopodobnie jest to volutid albo inny muricoid z epoki wspólczesnej. 

 

Wycieczka Pienięzno-Malbork

 W dniu 23 marca 2013r. grupa 15 uczniów z naszej szkoły odwiedziła Mzeum Ojców Werbistów w Pienieznie oraz zwiedziła zamek krzyżacki w Malborku.

 

2. Projekt pn.„Indywidualizacja nauczania szansą każdego ucznia”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki Działanie 9.1. Poddziałanie 9.1.2. 

Wyrównywanie szans edukacyjnych oraz rozwijanie uzdolnień 115 uczniów poprzez indywidualizację kształcenia dzieci z klas I-III w 100% szkół funkcjonujących na terenie Gminy Sępopol w okresie od VII 2012-VI 2013, w wyniku realizacji zajęć dodatkowych oraz doposażenia placówek.

W ramach projektu odbywają się różnorodne zajęcia pozalekcyjne :
1/ zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z j. polskiego - dla uczniów mających problem z czytaniem i pisaniem, zagrożonych dysleksją,- prowadząca mgr Ewa Nawrot
2/ zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki - dla dzieci z problemami w zakresie umiejętności matematycznych, - prowadząca- mgr Dorota Majcher                                               3/ gimnastyka korekcyjna- dla dzieci z wadami postawy- mgr Dorota Narkun                                 4/ zajęcia logopedyczne- dla dzieci z wadami wymowy- mgr Iwona Gutowska                                 5/ zajęcia o charakterze rewalidacyjnym - mgr Beata Wojtkiewicz

Szkoła, w ramach projektu, wyposażona została w nowoczesne pomoce edukacyjne, wspomagające indywidualną pracę z uczniem.

 

 

===================== 9668